Skip to main content
European Digital Innovation Hubs Network

Open DMAT - Digital Maturity Assessment tool

Open DMAT Results

View below the results of the Open DMA Assessment, taken on 03-09-2024
Grafovi se učitavaju...

Tumačenje

Hvala vam na vašem vremenu i trudu da ispunite DMA upitnik za mala i srednja preduzeća! 

Vaša prosječna ocjena pokazuje da je vaša organizacija već postigla prosječni nivo digitalne zrelosti, no još uvijek ima prostora za poboljšanje. Mogli biste izvući značajne koristi od dodatnih ulaganja u digitalne tehnologije i vještine za poboljšanje poslovanja i proizvoda. Vaša trenutna ulaganja u digitalne tehnologije pokrivaju niz vaših osnovnih poslovnih operacija, dok biste mogli povećati svoj nivo spremnosti (u smislu planova i resursa) kako biste se prilagodili naprednijim rješenjima. Za svoje poslovanje koristite niz glavnih tehnologija, dok biste mogli imati više koristi usvajanjem naprednijih tehnologija (tj. sistema upravljanja informacijama, ERP-a, e-trgovine, B2B, B2C, B2G, društvenih mreža itd.) i drugih razornijih tehnologija one (tj. AI). Vaše osoblje ima prosječan nivo digitalnih vještina, no kako biste napredovali u svojoj digitalnoj transformaciji, trebaće vam dobro isplanirana i sprovedena obuka osoblja i stručnjaci specijalizovani za IT koji će vas podržavati u tome. Menadžment i osoblje trebali bi dobiti potrebno ohrabrenje da se u potpunosti angažuju i podrže usvajanje novih digitalnih rješenja bez straha od promjena koje bi to donijelo. Možda već imate mnogo poslovnih informacija u digitalnom obliku, ali bi vam mnogo koristila sveobuhvatna strategija podataka, uključujući sigurnost podataka. Ovo bi vam obezbijedilo povećane kapacitete za analizu podataka i podržalo donošenje odluka na visokom nivou. ICT tehnologije se takođe mogu usvojiti kako bi se pomoglo vašoj organizaciji da postane održivija u svom poslovanju (smanjite uticaj na životnu sredinu), dok prioritet možete dati odabiru ekološki prihvatljivih digitalnih proizvoda (IT oprema).

Poboljšanje digitalne zrelosti vaše kompanije moglo bi povećati vašu konkurentnost i približilo bi vas digitalno zrelijim konkurentima na tržištu koje vas zanima. To bi vam takođe omogućilo konkurentsku prednost u odnosu na manje digitalno razvijene konkurente. 

Ovaj rezultat se izračunava kao prosjek iz rezultata koje ste dobili na osnovu šest dimenzija vašeg DMA upitnika: i) Digitalna poslovna strategija ii) Digitalna spremnost iii) Digitalizacija usmjerena na čovjeka iv) Upravljanje podacima v) Automatizacija i inteligencija i vi) Zelena digitalizacija. Podstičemo vas da pažljivo pročitate tumačenje rezultata svake od šest dimenzija s relevantnim komentarima i prijedlozima u vezi s vašim trenutnim statusom u svakoj od njih i neistraženim potencijalima kojima biste se mogli pozabaviti uz pomoć EDIH-a.

Kompanije na ovom nivou zrelosti obično su u ranoj fazi u pogledu poslovne strategije i ulaganja u digitalizaciju. To znači da postoji mnogo mogućnosti za poboljšanje. Imate početni plan i resurse i vaša uprava je spremna, ali postoji potreba za intenziviranjem predanosti i napora za povećanje digitalizacije. Možda ste u određenoj mjeri uložili u digitalne tehnologije kako biste modernizovali poslovanje svoje kompanije, poput dizajna vaših proizvoda/usluga, planiranja i upravljanja projektima. Dodatno biste mogli imati koristi od automatizacije važnih dijelova svojih operacija kao što su proizvodnja, korisničke usluge itd. Takođe biste mogli imati koristi od uvođenja naprednijih digitalnih tehnologija u područjima poput logistike, marketinga i prodaje, kupovine i nabavke te napredne sigurnosti. Posjedujete potrebnu IT infrastrukturu za podršku početnom nivou digitalizacije i imate informatički obučeno osoblje, iako u ograničenoj mjeri.

Štaviše, mogli biste povećati stratešku važnost digitalizacije za svoje poslovanje kako biste postigli pozitivniji učinak na unutrašnje/vanjske procese ili troškove. Trebali biste dodijeliti veći budžet za poboljšanje svoje IT infrastrukture i osigurati predanost uprave i osoblja kako biste u potpunosti imali koristi od njih. Organizacijske i procesne promjene potrebne za digitalizaciju vaše preduzeće mogu takođe zahtijevati zapošljavanje više IT osoblja i profila digitalnih stručnjaka.

Kompanije na ovom nivou zrelosti obično su u ranoj fazi u pogledu digitalne spremnosti (usvajanje digitalnih tehnologija). U svojoj kompaniji koristite neke, ali ne sve glavne digitalne tehnologije. Digitalna rješenja koriste se u nizu poslovnih područja – ponajviše u administraciji i menadžmentu. Možda ćete imati više koristi od implementacije specijalizovanih ili naprednih digitalnih tehnologija.

Vaša kompanija bi imala puno koristi ako razmislite o implementaciji brojnih digitalnih tehnologija koje bi mogle povećati vašu prodaju (npr. e-trgovina, e-marketing itd.), poboljšati poslovnu efikasnost (Information Management Systems, ERP), poboljšati zadovoljstvo kupaca (alati na webu za komunikaciju s klijentima), nadograditi vještine osoblja / povećati zadovoljstvo i zadržavanje osoblja [poslovna saradnja na daljinu (rad na daljinu, virtualno učenje itd.)].

*Glavne digitalne tehnologije odnose se na: infrastrukturu povezivanja, web stranicu kompanije, alate na webu za komunikaciju s kupcima, live chatove/društvene mreže/chatbotove za komunikaciju s kupcima, e-trgovinu (B2B, B2C), e-marketing (mrežni oglasi, društveni mediji za poslovanje itd.), e-uprava, alati za poslovnu suradnju na daljinu (npr. rad na daljinu, videokonferencije, virtualno učenje itd.), intranet portal, sistemi upravljanja informacijama (ERP, CRM, SCM itd.)

*Napredne digitalne tehnologije odnose se na (indikativno): Aplikacije vještačke inteligencije (AI), robote, virtualnu/proširenu stvarnost, CAD aplikacije, IoT, pametne senzore, blockchain, 3D štampu itd.

Kompanije na ovom nivou zrelosti obično su još uvijek u ranoj fazi kad je riječ o digitalizaciji usmjerenoj na čovjeka (razvoj vještina za digitalizaciju). Vjerojatno je vaša uprava uvidjela važnost i potencijal osposobljavanja osoblja za digitalne tehnologije te je preduzela neke korake u tom smjeru. Kao sljedeći korak mogli biste postaviti detaljan plan obuke za prekvalifikovanje ili usavršavanje osoblja. Ponuđeni su neki online vodiči i druge mogućnosti samostalnog učenja za sticanje/povećanje digitalnih vještina – ali možete ih bolje prilagoditi njihovim specifičnim potrebama i/ili zahtjevima obuke. Možete kombinovati obuku s mogućnostima eksperimentisanja i autonomijom za donošenje odluka ili inovacije. Trebali biste pružiti prilike za razvoj karijere digitalno kvalifikovanim zaposlenima, dok u dovoljnoj mjeri redizajnirate poslove za digitalno doba. Digitalne vještine osoblja trebaju odgovarati onima potrebnima za modernizaciju radnih funkcija. 

Za vašu kompaniju postoji mnogo neiskorišćenog potencijala za postavljanje plana obuke na osnovu vaših planova digitalizacije za blisku budućnost. Takođe biste mogli imati koristi od povezanih mogućnosti finansiranja iz različitih programa za ponovno osposobljavanje i usavršavanje svog osoblja. Samim time obučeno osoblje bilo bi spremnije prihvatiti uvođenje novih digitalnih tehnologija i više podržavati promjene koje bi inače stvarale strah od gubitka posla. Povećanje digitalnih vještina pružilo bi vam potrebno okruženje za zapošljavanje naprednog IT osoblja i omogućilo im karijeru. 

Kompanije na ovom nivou zrelosti obično su u umjereno naprednoj fazi u pogledu upravljanja podacima (čuvanje, organizacija, pristup, iskorišćavanje i sigurnost podataka). Već́ ste uspostavili konkretnu politiku upravljanja podacima/plan/skup mjera za upravljanje vašim podacima i koristi od njih. Dokumenti i procesi su digitalizovani u mnogim poslovnim funkcijama i operativnim oblastima. Većina podataka sačuvana je u digitalno strukturisanom obliku i postoji određeni stepen integracije podataka i interoperabilnosti između različitih IT sistema. Analizu podataka smatrate važnom za poslovanje i informisano donošenje odluka, što pomaže u optimizaciji vaših procesa i poboljšanju korisničke usluge. Imate plan za sajber sigurnost i identifikovali ste mjere koje treba preduzeti u slučaju sajber opasnosti. Postoje odredbe za sigurnosne kopije podataka i svijest među osobljem o važnosti zaštite od sajber prijetnji. Za osoblje su dostupni treninzi i događaji podizanja svijesti o sajber sigurnosti. 

Budući da ste u ovom rasponu, još uvijek imate puno potencijala da oslobodite svoju kompaniju većim i boljim korišćenjem podataka. Mogli biste dodatno poboljšati integraciju podataka i interoperabilnost između sistema koji pokrivaju različita područja (proizvodnju, prodaju, marketing, ljudske resurse, službu za korisnike itd.) što bi vam pomoglo u donošenju odluka na višem strateškom nivou. Svoje podatke možete učiniti dostupnima u stvarnom vremenu putem različitih uređaja i lokacija, uključujući za svoje osoblje (npr. rad na daljinu). Kada nadograđujete svoje mogućnosti upravljanja podacima, trebali biste implementirati jake politike sigurnosti podataka, planove za nepredviđene situacije i kontinuitet poslovanja u slučaju ozbiljnih sajber prijetnji.

Kompanije na ovom nivou zrelosti obično su u vrlo ranoj fazi u pogledu automatizacije i inteligencije (olakšane digitalnim sredstvima ugrađenim u poslovni proces). Nijedan zadatak još nije automatizovan. AI i automatizacija ne podržavaju nikakve poslovne, komercijalne ili operativne aktivnosti. 

Kompanije na ovom nivou zrelosti obično su u ranoj fazi u pogledu zelene digitalizacije*. Aspekti životne sredine se ponekad uzimaju u obzir prilikom izbora digitalizacije. Digitalne tehnologije možda su počele pridonositi održivom poslovanju (kao što je poslovni model, pružanje usluga, produkcija i proizvodnja itd.). Međutim, digitalne tehnologije mogu značajno da podrže smanjenje emisija i zagađenja i upravljanje otpadom, ili aktivno podrže optimizovanu upotrebu sirovina i isporuku proizvoda kupcima. Najvjerovatnije se digitalna rješenja ne koriste aktivno za značajno smanjenje uticaja organizacije na životnu sredinu. Materijali/proizvodi koje koristi organizacija mogu se pratiti. Energija se može dobiti iz održivih izvora izvan ili na licu mjesta. Neki administrativni procesi su bez papira, ali ne svi. Uticaji na životnu sredinu u digitalnim izborima i praksi mogli bi se uzeti u obzir u većoj mjeri.

*Zelena digitalizacija odnosi se na sposobnost preduzeća da sprovede digitalizaciju s dugoročnim pristupom koji preuzima odgovornost i brine o zaštiti i održivosti prirodnih resursa i životne sredine (na kraju izgrađujući konkurentsku prednost iz toga).

Dostavljeni odgovori

Introduction
France
Leather
Small-size (10-49)
Digital Business Strategy

The questions of this dimension intend to capture the overall status of a digitalisation strategy in your enterprise from a business perspective. They ask about your enterprise’s investments in digitalisation per business areas (both executed and planned) as well as the company’s readiness to embark in a digital journey that might require organisational and economic efforts not yet foreseen.

Q1. In which of the following business areas has your enterprise already invested in digitalisation and in which ones does it plan to in the future? Please select all options that apply:Already InvestedPlan to Invest
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Digital Business Strategy 2
No
No
No
No
Yes
Yes
No
Yes
No
No
Digital Readiness

The digital readiness dimension provides an assessment of the current uptake of digital technologies (both mainstream and more advanced technologies) that is valid for both manufacturing and service companies.

Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
No
Yes
Digital Readiness 2
  • Simulation & digital twins (i.e. real-time digital representations of physical objects/processes): Not used
  • Virtual reality, augmented reality: Not used
  • Computer-aided design (CAD) & manufacturing (CAM): Not used
  • Manufacturing execution systems: Not used
  • Internet of Things (IoT) and Industrial Internet of Things (I-IoT): Not used
  • Blockchain technology: Not used
  • Additive manufacturing (e.g. 3D printers): Not used
Human-centric Digitalisation

This dimension looks at how staff are skilled, engaged and empowered with and by digital technologies, and their working conditions improved, with a view to increase their productivity and wellbeing.

Yes
No
No
Yes
No
Yes
No
Human-centric Digitalisation 2
Yes
No
No
Yes
No
Yes
No
No
Data Governance

This dimension captures how data is digitally stored, organised within the enterprise, made accessible across connected devices (computers, etc.) and exploited for business purposes, keeping an eye on ensuring sufficient data protection via cybersecurity schemes.

Yes
No
Yes
No
No
Yes
No
Yes
Data Governance 2
Yes
Yes
Yes
No
No
Automation and Artificial Intelligence

This dimension explores the level of automation and intelligence facilitated by digital means that is embedded in business processes.

  • Natural Language Processing incl. chatbots, text mining, machine translation, sentiment analysis: Not used
  • Computer vision / image recognition: Not used
  • Audio processing / speech recognition, processing and synthesis: Not used
  • Robotics and autonomous devices: Not used
  • Business intelligence, data analytics, decision support systems, recommendation systems, intelligent control systems: Consider to use
Green Digitalisation

This dimension captures the capacity of an enterprise to undertake digitalisation with a long-term approach that takes responsibility and cares about the protection and sustainability of natural resources and the environment (eventually building a competitive advantage out of this).

No
No
No
No
No
No
Yes
No
No
Yes
Green Digitalisation 2
  • Environmental concerns and standards are embedded in the enterprise's business model and strategy: Partially
  • There is an Environmental Management System/certification implemented: Partially
  • Environmental aspects are part of digital technologies/suppliers’ procurement criteria: No
  • Energy consumption of digital technologies and data storage are monitored and optimised: No
  • Recycling/re-use of old technological equipment is actively practised by the enterprise: Yes